Dla każdej mamy i tatusia najważniejszą rzeczą na świecie jest zdrowie ich dziecka. Aby maluch rozwijał się prawidłowo i czuł się dobrze, trzeba zadbać o wiele rzeczy, w tym o regularne badania u lekarza. Jednym z najważniejszych organów, które wymagają szczególnej troski, są nerki. W przypadku chorób nerek u dzieci, szybkie zdiagnozowanie problemu i wdrożenie odpowiedniego leczenia są kluczowe dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia dziecka.
Co to jest nefrologia dziecięca?
Nefrologia dziecięca to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnostyką, leczeniem i zapobieganiem chorobom nerek u dzieci. Nefrolodzy dziecięcy zajmują się również opieką nad dziećmi z chorobami układu moczowego i hormonalnego, które wpływają na funkcjonowanie nerek. Wśród najczęstszych chorób nerek u dzieci wymienia się m.in. infekcje dróg moczowych, choroby nerek uwarunkowane genetycznie, kamienie nerkowe, nefropatię IgA, nefropatię ogniskową i toczniowe zapalenie nerek.
Jakie są najczęstsze choroby nerek u dzieci oraz jakie są metody ich diagnozowania i leczenia?
Infekcje dróg moczowych są jednymi z najczęstszych chorób nerek u dzieci. Objawiają się bólem podczas oddawania moczu, częstym oddawaniem moczu, gorączką i bólem brzucha. W celu diagnozy, lekarz pobiera próbkę moczu do badania laboratoryjnego. Leczenie polega na podawaniu antybiotyków, a w razie powikłań - hospitalizacji.
Kolejną chorobą nerek u dzieci jest choroba nerek uwarunkowana genetycznie, takie jak np. nerwiakowłókniakowatość typu 1, zespół Alporta czy zespół polycystycznych nerek. W celu diagnozy przeprowadza się badania genetyczne oraz badania obrazowe (tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny). Leczenie jest przede wszystkim objawowe, w przypadku postępującej choroby, konieczne może być leczenie nerkozastępcze, takie jak dializa lub przeszczep nerki.
Kamienie nerkowe to zwapniałe skupiska soli, które mogą powodować ból i trudności w oddawaniu moczu. W celu diagnozy wykorzystuje się badania obrazowe, takie jak tomografię komputerową lub ultrasonografię. Leczenie zależy od wielkości kamieni i ich lokalizacji. W przypadku mniejszych kamieni, stosuje się leki rozpuszczające lub zabiegi usunięcia ich przez cewkę moczową, natomiast w przypadku większych kamieni konieczny może być zabieg chirurgiczny.
Nefropatia IgA to choroba autoimmunologiczna, która dotyczy glomerulów, czyli filtrów nerkowych. Choroba ta objawia się m.in. białkomoczem, krwiomoczem i obrzękami. Diagnostyka polega na pobraniu próbki tkanki nerkowej lub na badaniach laboratoryjnych, takich jak oznaczanie poziomu białka w moczu czy badanie kreatyniny. Leczenie obejmuje stosowanie leków immunosupresyjnych, jak również zmiany stylu życia i diety.
Nefropatia ogniskowa to choroba charakteryzująca się bliznowaceniem części nerki, co powoduje zmniejszenie jej funkcji. Choroba ta jest najczęściej spowodowana przez nadciśnienie tętnicze lub cukrzycę. Diagnostyka polega na badaniach obrazowych, takich jak ultrasonografia, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Leczenie polega na kontrolowaniu ciśnienia tętniczego i leczeniu chorób współistniejących.
Toczeń to choroba autoimmunologiczna, która może prowadzić do zapalenia nerek. Objawy to m.in. obrzęki, białkomocz i krwiomocz. Diagnostyka polega na pobraniu próbki tkanki nerkowej, a także na badaniach krwi, takich jak oznaczanie poziomu kreatyniny. Leczenie obejmuje stosowanie leków immunosupresyjnych oraz zmiany stylu życia i diety.